Sanctioned (Regional) Competitions

 Date  Event Venue  Closing
       
 January



 
                    ________________________________________________________________________________ 





 February    
13
Inner City 7-10 Region Feedback PLC Sydney 


 
 March    





         
         
 April    
  Inner City 5-10 Regional Championships  PLC Sydney    
         
 30
Outer City 3-6 Qualifier  NSW Academy of Gymnastics  8 Apr 
         
 May    
  Outer City 3-5 Qualifier   NSW Academy Gymnastics  8 Apr 
         
  South Coast Region Invitational  SCYC Nowra Gymnastics Hall  16 Apr 
         
  North West 3-10 Regional Championships  Tamworth Gymnastics Club  8 Apr 
         
22
Inner City 5-6 Invitational  Bunnerong Gymnastics
5 May
         
29    Outer City 1-2 Gala   Cartwheels Gymnastics Centre   6 May 
         
29  Northern  5-6 Region  Epping YMCA 6 May  
 June    
4-5    Met West 5-6 State Qualifier  Tara Anglican School   
         
5
Inner City 4 Regional Qualifier  Five Dock 
Leisure Centre

         
 5-6    Hunter Level 1-6 Qualifier 1
 AAGA - Toronto
 16 April
         
25-26    Far North Coast Regional Championships  Ballina RSL Youth Club  3 Jun 
 July        
  Southern Region Championships 4-6  Sydney West Gymsports  24 June 
         
30-31    Met West 3-4 State Qualifier  Tara Anglican School  8 Jul 
         
30-31 
Hunter Qualifier 2  
Blackert's Gymnastics
1 Jul
 August        
13-14     Northern NL 3-4 & IL 4+ 
Pymble Ladies College  22 Jul 
         
13-14    Hunter Championships  
Cessnock PCYC  15 Jul 
         
14
Inner City 3-4 Regional Championships   
Five Dock 
Leisure Centre
25 July
         
 20    Hunter 6-10 Championships
Blackerts Gymnastics
 5 Aug
         
21    Inner City 1-2 Foundation Event   
MLC   1 Aug
 September      
17-18    Hunter Festival   Maitland PCYC   
         
18
Outer City 1-2 Gala  Oatley RSL Youth Club 26 Aug
         
 18  Inner City level 3 Qualifier
 MLC  29 Aug
         
25     Southern Level 3 Region Competition 
Sydney West Gymsports    
 October       
16               Outer City Festival  of Gymnastics 
Engadine Gymnastics Club  23 Sep 
       
29-30         Central West Regional Championships  Orange PCYC   
       
30                Outer City L3-6 Competition   Catwheels Gymnastics   17 Oct 
 November      
5-6   Met West NL3-6 Regional Championships 
Tara Anglican School   
         
 5-6    Southern Region Championships
 Sydney West Gymsports  30 Oct
         
13    Inner City 3-6 Alternate Competition    
Bunnerong Gymnastics    24 Oct





 December      





 January

Event Forms & Policies

Sanction Document Application 2016
(Microsoft Word Document)
Sanction Booklet 2016
(Adobe PDF File)